Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

Tove Jansson 100 år!

Den 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret kommer att firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.

tove100_logo

Schildts & Söderströms tjuvstartade jubileet med att ge ut Tuula Karjalainens biografi Tove Jansson. Arbeta och älska hösten 2013. I vår blir det sex nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan. De här fyra muminböckerna är nu klara, klicka på pärmen och välj Provläs, så kan du bläddra i dem!

9789515233325-170x254   9789515233356-170x254   9789515233332-170x254   9789515233349-170x254

Läs mer om vårens nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • brooskens dag!
    ...
    Heidi von Wright | 2014-04-23
  • Seuraajapeli on jo käynnissä
    Ei päivää ilman uutta sotkua. Eri lähteistä saamieni tietojen mukaan ollaan HKL:n eroavalle toimitusjohtajalle vimmaisesti etsimässä vt. seuraajaa, siis henkilöä joka hoitaa Matti Lahdenrannan tehtäviä kunnes...
    Tommy Pohjola – Helsingin metro | 2014-04-23
  • Charmören
    Charmören driver en bilverkstad. Det är en en-mans firma. Ska man ha en tid för till exempel byte av däck, får man räkna med väntetid....
    Anna Gullichsen | 2014-04-23
  • Kannattaa lukea: Asiakirjat eivät valehtele
    ”Ei ole mitään epäselvyyttä siitä, että minua, samoin kuin lähes puolta miljoonaa muuta helsinkiläistä on pidetty häikäilemättömän rikollisen toiminnan ja pilkan kohteena. Mitä enemmän asiakirjoja...
    Tommy Pohjola – Helsingin metro | 2014-04-23
  • Rådd-djuret
    Det är ett märkligt projekt det här nya. Jag bär verkligen med mig det hela tiden. Också nu då påsk och annat kommit emellan och...
    Maria Turtschaninoff | 2014-04-23
  • Maraminne och ett svartvitt kort
    Den allra första lilla biten på Maraminne skrevs under en skrivkurs. Det var ungefär den sista skrivövningen på den kursen. Jag fick ett svartvitt kort...
    Mia Franck | 2014-04-23
  • upphittat: siffror på järnvägsstationen
    ...
    Heidi von Wright | 2014-04-22
  • Var börjar man?
    Jag hade på något sätt siktat in mig på det som sker efter påsken. Efter påsk ska vi börja packa, sa jag. Och nu är...
    Malin Klingenberg | 2014-04-22
  • Nyfödingar
    Måste titta på våra bebisbilder mer och mer. Fördelen med att redan ha barn från förut när man är gravid är att det finns massor...
    Jenny Wiik | 2014-04-22
  • Nya vyer
    Nytt jobb. Från och med idag och åtminstone fram till slutet av februari nästa år stirrar jag åt det hållet från min plats. Arbetsdagen inleddes...
    Julie Ebbe | 2014-04-22

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

jforss

Johanna Forss

VT Kustannuspäällikkö
johanna.forss@sets.fi
050 571 7522

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

johanna

Johanna Laitinen

Kustannustoimittaja
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

petra

Petra Bredenberg

Läromedelsredaktör, teamledare, andra stadiet
petra.bredenberg@sets.fi
044 757 3957

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Kontaktuppgifter

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi