Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

Sommartider – Kesäaika

Vår reception och bokhandel har sommaröppet må–fr kl. 9–16 under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
Vi håller stängt 30.6–25.7
Vastaanoton ja kirjakaupan kesäaukioloajat: ma–pe klo 9–16 ajalla 2.–27.6. ja 28.7.–15.8.
Olemme suljettu 30.6.–25.7.

Tove Jansson 100 år!

tove100_logoDen 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.
Schildts & Söderströms firar med nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan som t.ex. de här muminböckerna med helt nya pärmar. Klicka på bilden och välj Provläs, så kan du bläddra i dem!

9789515233325-170x254   9789515233356-170x254   9789515233332-170x254   9789515233349-170x254

Läs mer om våra nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • Finncon check
    Hitttade fram genom att följa tjej i svart och kille i kjol. Alltid ett säkert tecken, manliga kjolar att personen ifråga är på väg till...
    Mia Franck | 2014-07-12
  • Mot Finncon
    Imorgon bär det av tidigt som attans. Ska till Finncon och tala om Maraminne. Det är sisådär tre och en halv timmes tågresa. Kul i...
    Mia Franck | 2014-07-11
  • Viikkostatistiikka
    Kuluneen viikon tapahtumat helppotajuisena kaavakuvana tuo sinulle Kasper Diem -blogi....
    Kasper Diem | 2014-07-11
  • Viikkostatistiikka
    Kuluneen viikon tapahtumat helppotajuisena kaavakuvana tuo sinulle Kasper Diem -blogi....
    Kasper Strömman | 2014-07-11
  • Ätbar blomma
    Det är inte alla dagar man äter så här fina jätteblommor! Aibika eller solokra (Abelmoschus manihot) hör till okrasläktet, är flerårig och går att ha...
    Mary Kuusisto | 2014-07-11
  • Recensioner och reaktioner
    Mitt i semestern trillade en recension på Fladdermuspojken in. Mia Österlunds recension av boken kan läsas i Hufvudstadsbladet. Ett citat här: "Fladdermuspojken är en dynamisk...
    Maija Hurme | 2014-07-11
  • Recensioner och reaktioner
    Mitt i semestern trillade en recension på Fladdermuspojken in. Mia Österlunds recension av boken kan läsas i Hufvudstadsbladet. Ett citat här: "Fladdermuspojken är en dynamisk...
    Maijas sketchbook | 2014-07-11
  • Bloodhound gang
    Ibland överraskar Vegas spellista.    ...
    Julie Ebbe | 2014-07-11
  • FESTIVAL
    För första gången sedan 2009 ska jag på festival sådär påriktigt. Här emellan har jag jobbat på Ruisrock, men det är ju inte riktigt samma...
    Julie Ebbe | 2014-07-11
  • Båt hemåt
    Och så åker jag hem igen och lämnar Stockholm. Det har varit hett och kul.  Imorse tänkte jag på hur trean ska sluta. Nu ska...
    Mia Franck | 2014-07-10

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

jforss

Johanna Forss

VT Kustannuspäällikkö
johanna.forss@sets.fi
050 571 7522

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

johanna

Johanna Laitinen

Kustannustoimittaja
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

petra

Petra Bredenberg

Läromedelsredaktör, teamledare, andra stadiet
petra.bredenberg@sets.fi
044 757 3957

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Hela personalen

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

Under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
må–fr kl. 9–16
Sommarstängt 30.6–25.7

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi