Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

Sommartider – Kesäaika

Vår reception och bokhandel har sommaröppet må–fr kl. 9–16 under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
Vi håller stängt 30.6–25.7
Vastaanoton ja kirjakaupan kesäaukioloajat: ma–pe klo 9–16 ajalla 2.–27.6. ja 28.7.–15.8.
Olemme suljettu 30.6.–25.7.

Tove Jansson 100 år!

tove100_logoDen 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.
Schildts & Söderströms firar med nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan som t.ex. de här muminböckerna med helt nya pärmar. Klicka på bilden och välj Provläs, så kan du bläddra i dem!

9789515233325-170x254   9789515233356-170x254   9789515233332-170x254   9789515233349-170x254

Läs mer om våra nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • Lapsen kesämuistoksi riittää mansikan tuoksu
    Lomaluotolla etelään, viiden tunnin ajo mökille ja elämysten hankintaa joka aistille – onko siinä voi olla aikuisen käsitys kesästä. Lapsen käsitys on erilainen, kertoo Kolmen...
    Huono Äiti | 2014-07-28
  • Sommarmellanrapport
    Det är sommar. Det är hett. Jag har tappat koll på vad det är för datum och veckodag. Jag har inte skrivit eller tänkt på...
    Maria Turtschaninoff | 2014-07-28
  • Raakakakkua lapselle(kin)
    80-luvulla otsikon klangi olisi ollut vähän eri kuin 2010-luvulla. “Raaka kakku” ei kuulosta lähtökohtaisesti herkulta ehkä monen korvaan vielä tänäkään päivänä, vaikka Helsingin raakakakkukahvilat ovatkin...
    Kemikaalicocktail | 2014-07-27
  • Senare
    Om livet alltid var så här. Att man skriver lite. Läser lite. Kollar film. Släpar sig ut för att cykla och samtidigt funderar på grejer...
    Mia Franck | 2014-07-27
  • Tryckande
    Tycker värmen är värre i dag än i går. Hm. Blev i varje fall helt svettig av att ha tre grannbarn här på besök. Roligt...
    Jenny Wiik | 2014-07-27
  • Carpe fucking diem
    Jag har carpat diem något så djävulskt idag. Först ett besök hem hos mormor, dit också min mamma hade kommit. Och hennes man och min...
    Julie Ebbe | 2014-07-27
  • A night in a haunted Scottish castle
    “Which room are you sleeping in,” my guide Nicola asks me. “Number 18,” I say. “Oh, I shouldn’t have asked you. Bad things happen in...
    Londonlotta | 2014-07-26
  • Gapande kassakista
    De där dyra sakerna man ibland måste köpa. Som kylskåp. Det lämnar mig alltid lite andlös. Och kassakistan gapande.Men man behöver ju kylskåp förstås. Även...
    Mia Franck | 2014-07-26
  • Mitä nainen haluaa autolta ja mieheltä?
    Mitä nainen todella haluaa on kuulemma joku maailmanluokan mysteeri, mitä se ei todellakaan ole! Kysykää naisilta, kyllä naiset kertovat ( myös kysymättä): Yllätys yllätys! Kun...
    Huono Äiti | 2014-07-26
  • Ihan kiva
    Oletko viimeiset neljä viikkoa pakannut kotiasi laatikoihin ja sen jälkeen purkanut 75 muuttolaatikkoa ja ison läjän nyssäköitä uuteen lokaatioon? Oletko siirtänyt perheesi elämän uuteen paikkaan...
    Kemikaalicocktail | 2014-07-25

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

jforss

Johanna Forss

VT Kustannuspäällikkö
johanna.forss@sets.fi
050 571 7522

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

johanna

Johanna Laitinen

Kustannustoimittaja
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

petra

Petra Bredenberg

Läromedelsredaktör, teamledare, andra stadiet
petra.bredenberg@sets.fi
044 757 3957

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Hela personalen

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

Under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
må–fr kl. 9–16
Sommarstängt 30.6–25.7

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi