Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

Mazzarella Merete smallMöt Merete

Kom och fira utgivningen av Merete Mazzarellas nya bok Själens nattsida. Om Mary Shelley och hennes Frankenstein 1.9 kl. 18.00 på Tammi, Högbergsgatan 37. Läs mer om hur du anmäler dig här.

Tove Jansson 100 år!

tove100_logoDen 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.
Schildts & Söderströms firar med nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan som t.ex. fyra muminböcker med helt nya pärmar.          

Läs mer om våra nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • Puukko och perkele
    Fredag! Alltså jag känner just den här fredagen att jag förstår att Robinson Kruse egentligen sa: TGIF.För alltså vissa fredagar är plötsligt mer fredagar än...
    Mia Franck | 2014-08-29
  • Lögner, lögner
    Hahaa. Den här bloggen får mig att framstå som så opålitlig att det finns inte! Inte undra på att jag har typ två läsare. Men...
    Julie Ebbe | 2014-08-29
  • Korkad latmask
    Problemet med att använda sig av The Spreadsheet of Shame är att dagar då jag inte skriver känns som om jag inte jobbat alls. Som...
    Maria Turtschaninoff | 2014-08-29
  • Blodprover
    Sov dåligt för håller på att bli förkyld. Bebis sov också dåligt, vet inte varför. Men är ändå inte så farligt slut i dag. Fick...
    Jenny Wiik | 2014-08-28
  • Ett steg fram och nitton tillbaka
    Craaaaazy segt att redigera just nu. Idag i alla fall. Ett steg fram och nitton tillbaka. Jag vill ju FRAMÅT!Eller vad fasen. Klart det går...
    Mia Franck | 2014-08-28
  • Ett tu tre
    Det finns fortfarande kontinenter att upptäcka, okända yrken att lära sig, böcker att skriva, mänskor att möta. Jag vill inte slå mig ner som en...
    Anna Gullichsen | 2014-08-28
  • Bismak av rädsla
    Jag njuter väldigt mycket av mitt externa arbetsrum just nu. Att få komma hit, bort från hemmets rådd och måsten, är verkligen en ynnest. Jag...
    Maria Turtschaninoff | 2014-08-28
  • Vi älskar lyckliga slut
    Amanda har skrivit ett intressant inlägg om synen på skilsmässor med en bra diskussion i kommentarsfältet. Själv fortsatte jag i flera dagar fundera på det...
    Malin Klingenberg | 2014-08-28
  • Vi älskar lyckliga slut
    Amanda har skrivit ett intressant inlägg om synen på skilsmässor med en bra diskussion i kommentarsfältet. Själv fortsatte jag i flera dagar fundera på det...
    En gul apelsin | 2014-08-28
  • Snark
    Det blev en kort natt, så kort att jag för första gången sedan jag inhandlade cykeln valde att ta taxin till jobb idag. Var och...
    Julie Ebbe | 2014-08-28

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Förläggare, läromedel. Vice VD.
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

carinamoisio

Carina Moisio

Marknadsförare av läromedel
carina.moisio@sets.fi
040 501 0669

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

johanna

Johanna Laitinen

VT kustannuspäällikkö
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

ingen_bild

Mirjami Linkola

Kustannustoimittaja
mirjami.linkola@sets.fi
09 - 6841 8631

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Förläggare, läromedel. Vice VD.
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelsredaktör
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Hela personalen

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi