Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

2014_09_hostensbockerHöstens första böcker är här
Ensimmäiset syyskirjat ovat saapuneet

Tove Jansson 100 år!

tove100_logoDen 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.
Schildts & Söderströms firar med nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan som t.ex. fyra muminböcker med helt nya pärmar.          

Läs mer om våra nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • Borgåbladet i huset
    ...
    Basses bästa | 2014-09-02
  • Ny dygnsrytm
    Har fallit in i den farliga tupplursrytmen: sova fyra timmar på natten och fyra timmar på dagen. Ett par dar i rad har jag nu...
    Julie Ebbe | 2014-09-02
  • Ramlar omkring här
    Åh. Har suttit och funderat på så många skrivgrejer de senaste dagarna. Såna där stora och rätt jobbiga grejer. Hur jag liksom tänker kring SKRIVA.Och...
    Mia Franck | 2014-09-02
  • Institutionaalista taidetta vuoden 2013 graafikolta Berliinin Buchstäblich-näyttelyssä
    Jos olet Berliinissä lähipäivinä kannattaa käydä paikallisen Suomi-instituutin typografianäyttelyssä – onhan siellä myös näytillä töitä Vuoden graafikolta 2013, Kasper Strömmanilta. Onko näyttely hyvä, kysyt? Tietenkin...
    Kasper Diem | 2014-09-02
  • Institutionaalista taidetta vuoden 2013 graafikolta Berliinin Buchstäblich-näyttelyssä
    Jos olet Berliinissä lähipäivinä kannattaa käydä paikallisen Suomi-instituutin typografianäyttelyssä – onhan siellä myös näytillä töitä Vuoden graafikolta 2013, Kasper Strömmanilta. Onko näyttely hyvä, kysyt? Tietenkin...
    Kasper Strömman | 2014-09-02
  • Ystad
    Dag ett: Ett skrivbord, en stol, en utsikt snett bakom till höger, röda tegeltak, små trädgårdar, cyklister. Himlen är blå och grå, mest blå. Jag...
    Anna Gullichsen | 2014-09-02
  • Oikeusministeriö: Vaikutusvallan väärinkäyttö kriminalisoitava
    Oikeusministeriön työryhmä pohtii vuoden loppuun mennessä, tarvittaisiinko rikoslakiin pykälät vaikutusvallan kauppaamisesta ja väärinkäytöstä. Kyseessä on oikeusministeriön ja Poliisihallituksen rahoittama korruption ongelma-alueita kartoittava tutkimushanke, jonka kautta toivottavasti...
    Tommy Pohjola – Helsingin metro | 2014-09-02
  • Så blev Maresi till: Del 2
    Jag skrev på Maresi hela våren 2012. Redan från början gjorde jag en hel del research, främst om myter och symboler som har med kvinnlighet,...
    Maria Turtschaninoff | 2014-09-02
  • Rapport från helgen
    Så där, nu har jag och Edda sovit på olika orter för första gången, i två hela (och två halva) nätter. Det gick bra, som...
    Malin Klingenberg | 2014-09-01
  • Rapport från helgen
    Så där, nu har jag och Edda sovit på olika orter för första gången, i två hela (och två halva) nätter. Det gick bra, som...
    En gul apelsin | 2014-09-01

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Förläggare, läromedel. Vice VD.
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

carinamoisio

Carina Moisio

Marknadsförare av läromedel
carina.moisio@sets.fi
040 501 0669

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

johanna

Johanna Laitinen

VT kustannuspäällikkö
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

heli

Heli Ikäheimo

Kustannustoimittaja
heli.ikaheimo@sets.fi
045 657 6498

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelsredaktör
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Förläggare, läromedel. Vice VD.
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Hela personalen

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi