Litteratur

Vi har allt: romaner, sakprosa, lyrik, barn & ungdom, reportage, essäer, antologier, biografier… Massor av information om författarna. Och evenemangstips.

Kirjallisuus

Tarkoin harkittu valikoima: kotimaista ja käännettyä kauno- ja tietokirjallisuutta, lastenkirjoja, ihania lahjakirjoja ja tietenkin pokkareita.

Läromedel

Både tryckt och digitalt material, redskap som är skräddarsydda för den finlandssvenska grundskolan och gymnasiet. Serierna kompletterar varandra och ger läraren valfrihet.

Sommartider – Kesäaika

Vår reception och bokhandel har sommaröppet må–fr kl. 9–16 under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
Vi håller stängt 30.6–25.7
Vastaanoton ja kirjakaupan kesäaukioloajat: ma–pe klo 9–16 ajalla 2.–27.6. ja 28.7.–15.8.
Olemme suljettu 30.6.–25.7.

Tove Jansson 100 år!

tove100_logoDen 9 augusti 2014 skulle Tove Jansson ha fyllt 100 år. Jubileumsåret firas stort på många håll i världen. På tove100.se kan du ta del av det digra programmet och på tovejansson.com bekanta dig med Tove Janssons virtuella museum och levnadshistoria.
Schildts & Söderströms firar med nyutgåvor av den finlandssvenska författarsuperstjärnan som t.ex. de här muminböckerna med helt nya pärmar. Klicka på bilden och välj Provläs, så kan du bläddra i dem!

9789515233325-170x254   9789515233356-170x254   9789515233332-170x254   9789515233349-170x254

Läs mer om våra nytryck

Facebook

Våra författare på Twitter

Våra författare bloggar

  • Artspiration
    There’s a scene in Broken Monsters about an art party set in the real-life Powerhouse District in Detroit, but the secret is that some of...
    Lauren Beukes | 2014-07-24
  • Imorgon åker vi iväg med Radio X3M:s buss mot Jeppis Pride, som…
    Imorgon åker vi iväg med Radio X3M:s buss mot Jeppis Pride, som kommer att live blogga, instagramma och twittra! Vi kommer att fördriva tiden med...
    Vardagsvingar & klasskalas | 2014-07-24
  • The Spark: Den of Inequities
    Kinyanjui Kombani is a creative writer, banker, entrepreneur and business mentor based in Nairobi, Kenya.  His published works include: The Last Villains of Molo, Wangari Maathai: Mother...
    Lauren Beukes | 2014-07-24
  • Den förskräckliga nyhetsdagen
    Tog mig en glass- och kaffepaus vid två ute på gården, i solen. Slog mig ner vid ett bord där en från finska sidans nyhetsredaktion...
    Julie Ebbe | 2014-07-24
  • Amazing round of reviews for Broken Monsters
    I’ve been so close to Broken Monsters for so long and it was such a fraught and difficult book to write, it’s hard for me to...
    Lauren Beukes | 2014-07-24
  • Hetare och klibbigare
    Precis så här, alltså varmt och tämligen svettigt var det när jag skrivit som ivrigast på både Martrådar och Maraminne. Precis den här klibbigheten har...
    Mia Franck | 2014-07-24
  • ”Alarmet lämnades utan åtgärd”
    Så stod det på min telefon i fyra enskilda notiser i morse. "Alarmet lämnades utan åtgärd". Om min telefon hade varit självmedveten hade den säkert...
    Julie Ebbe | 2014-07-24
  • Spontan, blödig liten kärleksförklaring
    Så åkte han iväg igen, mannen i mitt liv, på teaterturné. Den här gången bär det mot Prag, Köpenhamn och Helsingör. Återvänder gör han först...
    Julie Ebbe | 2014-07-23
  • Flytande vardag i värmeböljan
    Vardagen är så flytande nu i juli. Nätter och dagar flyter ihop och har inga klara gränser. Minns inte vad det är för veckodag. Man...
    Jenny Wiik | 2014-07-23
  • Eller annan våldsam handling
    Eftersom jag inte tänkte ägna mig åt typ yxmord. Eller annan våldsam handling så har jag städat.Man kan också uttrycka det annorlunda. Som att när...
    Mia Franck | 2014-07-23

Kontakta oss

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

monika

Monika Mäkelä

Ekonomichef
monika.makela@sets.fi
045 657 9818

tove

Tove Breitenstein

HR-chef
tove.breitenstein@sets.fi
0500 412 488

maria

Maria Påfs

Ekonomiassistent
maria.pafs@sets.fi
045 345 0490

stefan-kajanus

Stefan Kajanus

Vice verkställande direktör, försäljningsdirektör
stefan.kajanus@sets.fi
040 557 7475

inger

Inger Ruotanen

Försäljningschef
inger.ruotanen@sets.fi
045 657 6494

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

kenneth

Kenneth Nykvist

Marknadsföringschef (läromedel)
kenneth.nykvist@sets.fi
050 345 1612

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

tapani

Tapani Ritamäki

Litterär chef
tapani.ritamaki@sets.fi
040 525 0757

myrika

Myrika Ekbom

Förlagsredaktör
myrika.ekbom@sets.fi
041 507 6815

sara

Sara Ehnholm Hielm

Barnboksförläggare, Förlagsredaktör
sara.ehnholm.hielm@sets.fi
045 635 5554

mari

Mari Koli

Verkställande direktör, ansvarig förläggare
mari.koli@sets.fi
045 657 9808

jforss

Johanna Forss

VT Kustannuspäällikkö
johanna.forss@sets.fi
050 571 7522

bettan

Elisabeth Jansson

Informationschef, Press
elisabeth.jansson@sets.fi
040 745 1763

johanna

Johanna Laitinen

Kustannustoimittaja
johanna.laitinen@sets.fi
040 565 7913

marianne

Marianne Peltomaa

Läromedelschef
marianne.peltomaa@sets.fi
045 657 9823

petra

Petra Bredenberg

Läromedelsredaktör, teamledare, andra stadiet
petra.bredenberg@sets.fi
044 757 3957

siv

Siv Fogelholm

Läromedelsredaktör, teamledare, grundskolan
siv.fogelholm@sets.fi
050 374 4040

roland

Roland Juthman

Läromedelsredaktör
roland.juthman@sets.fi
050 448 3555

nils

Nils Saramo

Utvecklingschef
nils.saramo@sets.fi
0400 593 036

mats

Mats Omars

Redaktör, digitala medier
mats.omars@sets.fi
040 356 0056

mattias

Mattias Åsvik

Creative Director
mattias.asvik@sets.fi
050 302 8347

ingen_bild

Lars-Göran Karlstedt

Senior Software Developer
lars-goran.karlstedt@sets.fi
045 657 6499

Hela personalen

Bulevarden 7, 8 vån.
00120 Helsingfors
PB 870, 00121 Helsingfors
tfn: +358-(0)9-6841 860
fax: +358-(0)9-6841 8610

öppet må-to kl 9-18, fre kl 9-16

Under perioden 2–27.6 och 28.7–15.8
må–fr kl. 9–16
Sommarstängt 30.6–25.7

E-post:
fornamn.efternamn@sets.fi
info@sets.fi

Läromedelsutställning

Academill
Strandgatan 2
våning F6 rum 609
65100 Vasa

Öppen 9–16. Ej bemannad för tillfället.

Digitala medier

Vasaesplanaden 24
65100 Vasa

Helpdesk e-läromedel

e-post: sdigi@sets.fi
tfn: +358-(0)40-3560 056

Logistik

Kirjavälitys Oy
kundservice@kirjavalitys.fi
tfn: +358-(0)10 345 1530
fax: +358-(0)10 345 1454
www.kirjavalitys.fi